Rada 4. Plánujte!

Time management, plánování, rozvrh, to do list, úkolníček. Ačkoliv tomu dáváme různá jména, vždy je cílem stejná věc. Zvládnout denní plán a splnit úkoly, které jsou potřeba udělat.  V současné době jsou všechny tyto činnosti nejenom velmi populární, ale nalijme si čistého vína, také užitečné. Na internetu narazíte na nepřeberné množství "to do" listů a návodů. Má to skutečně něco do sebe, když před sebou vidím seznam, umožní se mi to lépe koncentrovat na práci, kterou musím zvládnout a navíc vždy, když si mohu odškrtnout něco, co jsem měla naplánováno, těší mě to. 
www.designeatrepeat.com
Naše plánování se však bohužel většinou týká hlavně povinností. Co kde hoří, dokdy musím odevzdat zprávu, kdy vyřídit kupu mailů, kdy je jaká zkouška, či co je třeba nakoupit. Ačkoliv práce a domácnost pro nás mohou být koníčkem, i tak jsou tyto činnosti pro nás náročné, co se energie psychické i fyzické týče. A znám jen málo lidí, kteří by skutečně s čistým srdcem mohli říci, že při práci, studiu, nebo péči o domácnost skutečně relaxují.
Stále častěji v tom všem shonu zapomínáme na věci, které nám dělají dobře. Ono, ne že bysme na ně až tak zapomínali, jako že na ně nemáme čas. Přeci jen, četba beletrie může počkat, oproti tomu odevzdat zadanou práci má svůj termín. A jak čas míjí, je stále těžší si na naše radosti udělat čas. Do "to do" listů se prostě málokdy dostane "udělat si hezký večer".
 Je velmi důležité, abychom do svého seznamu dne uměli napasovat také věci, které děláme rádi a "nabíjejí" nám baterky. Diáře clever minds dokonce pracují s tzv. 25. hodinou, kde si poznamenáte věci, které ten den určitě chcete stihnout a které vás těší. Mě osobně tato forma velmi vyhovuje, umožňuje mi na sebe nezapomenout.
Co tím získáte?
Pokud ve svém diáři máte poznamenáno, že si večer dáte horkou koupel nebo si zahrajete na chvíli oblíbenou hru, nároky pracovního dne se zvládají mnohem snadněji a vytváříte si dobrou základnu (dobíjíte baterky) pro následující dny. Pro dlouhodobé zvládání stresu je důležité mít na co se těšit a nenechat se převálcovat pouze povinnostmi.
Jedná se o další z kroků, které vám budou pomáhat lépe zvládat stres a nenechat se jím zahltit.

Komentáře

  1. Potvrzuji :) Já spíše vedu měsíční než denní radosti. Prostě na daný měsíc si napíšu radosti. Navíc ty, které přijdou náhle (jako mám chuť na dobrou kávu, tak si ji udělám a mám čas pro sebe a vychutnám si ji v klidu) tak si zapisuji jako vzpomínku. Člověk se pak podívá zpět a vidí, jak byl ten týden vlastně dobrý. Takže pozitivita do budoucnosti i v minulosti. :)

    OdpovědětVymazat
  2. Ahoj, naprosto dulezita rada, diky:) Ja planuju jako diva pracovni povinnosti a odmenuju se spise spontanne:) Zkusim to napravit! J.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky