Rada 5. Přetočte to!


Všichni občas zažíváme během dne nepříjemnosti, které nám dokážou pěkně zkazit náladu. Ujede nám tramvaj a my víme, že na schůzku přijdeme pozdě, tak dlouho se hrabeme z postele, až zaspíme, zabouchneme si byt bez klíčů s mobilem uvnitř. Nejedná se sice o žádné "tragédie", vnitřně nás ale umí pěkně rozhodit.
Zdroj: richardhusovsky
Otázka je, proč nás tyto věci tak rozhazují, proč je nedokážeme hodit za hlavu a jít dál. Většinou se automaticky spustí lavina negativních myšlenek, které se na sebe cyklí jako divé, to už je bohužel jejich dobrým zvykem. Jsme nervózní, rozhození a těšíme až bude den u konce. Co je dobré, cyklit se je dobrým zvykem i u pozitivních myšlenek.
V takovýchto situacích je třeba se zamyslet nad tím, jestli je tento přístup opravdu ten nejlepší, jestli bychom se v dané situaci přeci jen nemohli soustředit na pozitivní stránku věci. Možná si říkáte, že u některých situaci žádná pozitiva nejsou, záleží však jen na úhlu vašeho pohledu. I tak těžká věc jako vlastní nemoc, nám může něco přinášet, i kdyby se jednalo o větší soudržnost rodiny. Zmeškaná tramvaj může znamenat i hezkou procházku a den bez mobilu na jednu stranu může být i splněný sen (vždycky je nějak možné dát ostatním vědět, že dnes mě bohužel nezastihnou).
Co tím získám?
Při soustředění se na pozitivní stránku věci, kterou nám daná situace může přinášet, se nám podaří neulpívat v negativních myšlenkách, naopak při "přetočení" situace můžeme získat příjemné pocity a zažívat nové situace, které by nám za normálních okolností zůstali skryty.
Naše mysl a tělo opět budou odolnější vůči každodenním stresorům, protože se jimi zkrátka a lehce nenecháme převálcovat.
Chce to trochu cviku naučit se hledat to dobré i tehdy, kdy se nedaří vše podle našich představ, ale zkuste to. Získáte tak více kontroly nad svým vlastním životem.

Komentáře

Oblíbené příspěvky